آرشیو
انتخاب نشریه
تاریخ انتشار:1397/6/6 / شناسه خبر:19572/سرویس:اجتماعی
سی‌ان‌ان اعلام کرد:
هشدار کره‌شمالی به آمریکا درباره شکست مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای
شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که کره‌شمالی با ارسال نامه ای برای وزیر خارجه آمریکا، درباره شکست مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای به وی هشدار داده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان، منابع آگاه اعلام کردند که کره شمالی با ارسال نامه‌ ای به «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا، به وی هشدار داد که گفتگوهای خلع سلاح اتمی باز هم در معرض خطر قرار گرفته و ممکن است با شکست مواجه شود.

به گزارش این شبکه تلویزیونی، ۳ منبع آگاه به مسائل کره شمالی و خلع سلاح هسته ای اعلام کردند در نامه مذکور تاکید شده است که به نظر کره شمالی به این شکل دیگر نمی توان فرآیند گفتگو با واشنگتن را پیش بُرد؛ زیرا آمریکا تا کنون آماده برداشتن گام های مؤثری در راستای امضای معاهده صلح نیست.

منابع آگاه نیز ساعاتی پیش در این راستا ادعا کردند که لغو سفر هفته گذشته مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به پیونگ‌یانگ بی‌دلیل نبوده و این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که وی نامه‌ای خصمانه از جانب «کیم یونگ چول» رئیس کمیته مرکزی حزب کارگران کره شمالی دریافت کرده بود!

البته محتوای این نامه که ظاهراً جمعه گذشته به دست پمپئو رسیده مشخص نیست حال‌آنکه ادعا می‌شود به قدری خصمانه بوده که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را وادار کرده با اذعان به عدم پیشرفت در مذاکرات واشنگتن-پیونگ‌یانگ، سفر پمپئو به کره شمالی را لغو کند.

گفتنی است کره شمالی روز یکشنبه طرف آمریکایی را به حقه‌بازی و توطئه علیه پیونگ‌یانگ متهم کرد حال‌آنکه پیشتر هم از بابت تداوم تحریم‌های آمریکا، دلخوری‌هایی وجود داشت.

لغو سفر پمپئو به کره شمالی درحالی صورت می‌گیرد که سئول از بابت چنین پیش‌آمدی ابراز تاسف کرد و افتتاح دفتر همکاری‌های ۲ کره را که در خط مرزی احداث شده است، به تعویق انداخت.

از ۲۲ خرداد که ترامپ و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در سنگاپور دیدار کردند؛ کارشناسان اطلاعاتی آمریکا با استناد به تصاویر ماهواره‌ای، صحت تمایل پیونگ‌یانگ برای خلع‌سلاح هسته‌ای شبه‌جزیره کره را زیر سوال بردند و واشنگتن نیز تحریم‌های طرف مقابل را سنگین‌تر کرد!

لینک خبر: