آرشیو
انتخاب نشریه
تاریخ انتشار:1397/6/5 / شناسه خبر:19537/سرویس:اجتماعی
معاون اول رئیس‌جمهور خبر داد:
عزم جدی دولت برای حذف موانع صنعت گردشگری
معاون اول رئیس‌جمهور از عزم جدی دولت برای حذف موانع صنعت گردشگری خبر داد و گفت: برای تبادل تجربیات و انجام سرمایه‌گذاری‌های مشترک آمادگی داریم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از همدان، اسحاق جهانگیری در آیین افتتاحیه کنفرانس بین‌المللی همدان 2018 با ابراز امیدواری از انتخاب همدان به‌عنوان پایتخت گردشگری کشورهای آسیا که ایران را مسیر تحول قرار دهد، گفت: امیدواریم ظرفیت بالای این استان در بخش‌های مختلف به مردم کشورهای آسیایی و همه دنیا شناسانده شود و همدان به عنوان مقصد جدید گردشگری مورد اقبال قرار گیرد.

وی اضافه کرد: امسال کشور با دو رویداد بین‌المللی گردشگری مواجه بود، یکی رویداد تبریز و دیگری همدان به‌عنوان پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی در 2018 بود که اقدام ارزنده‌ای است و امیدوارم فرصت بهره‌مندی بیشتر برای آشنایی با فرهنگ و استعدادهای طبیعی باشد.

جهانگیری با تبریک انتخاب همدان برای برگزاری این رویداد اظهار کرد: همدان فقط یک نام نیست؛ نشانه و حیات بزرگی از تمدن ایران است؛ چراکه در مهد تمدن ایران‌زمین با داشتن اندیشمندان، دانشمندان صاحب‌نام در تاریخ درخشیده و امروز نیز به اعتبار مردمانی سختکوش، صبور و هنرمند نقش بسزایی در توسعه منطقه‌ای و ملی دارد.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: همدان شهری است که مزین به نام ابوعلی‌سینا، عین‌القضات‌همدانی و باباطاهر و میرسیدعلی همدانی است و پرچمدار دانش، عرفان، ادب و هنر بوده از دیرباز تا کنون و نه تنها در ایران و آسیا بلکه در جهان قدیم و جدید بوده است.

وی ادامه داد: اگر این درخشش را در متن تاریخی درخشندگی تاریخ تمدنی ببینیم و تأسیس قدیمی‌ترین نظام‌های حکومتی را از دوران ماد تا به امروز در نظر بگیریم، خواهیم یافت که همدان امروز هم همچنان زاینده و زیباست و به مدد دانشمندان، صنعتگران، هنرمندان و سرمایه‌گذاران باهوش و سختکوش خود می‌تواند قطب مهمی در توسعه گردشگری و ارتباطات ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی شود.

جهانگیری تصریح کرد: دانشگاه، هنر، صنایع، کشاورزی، صنعت غذایی و صنایع بی‌نظیر آن نه تنها برای امروز همدان؛ بلکه می‌تواند برای امروز ایران و آسیا از جمله کانون‌های جذاب توسعه گردشگری شود.

وی اضافه کرد: در چنین فضایی، صنعت گردشگری که یکی از متنوع‌ترین صنایع و امکانات کسب‌و‌کار است به‌لحاظ اقتصادی و فرهنگی زمینه رشد و بالندگی بیشتری را فراهم می‌آورد.

جهانگیری با بیان اینکه صنعت گردشگری در توسعه پایدار نقش تعیین‌کننده‌‎ای دارد، ادامه داد: اشتغال‌آفرینی، حفاظت از محیط زیست، توسعه پایدار، پاسداری از ارزش‌های فرهنگی، تقویت بنیان‌های خودباوری و اعتماد ملی و گسترش ارتباطات میان‌فرهنگی و درآمدزایی صنعت گردشگری ایجاب می‌کند که تحول و تحرک در این حوزه را ضرورت و رسالت ملی، منطقه‌ای و جهانی به حساب آوریم.»

معاون اول رئیس‌جمهور تصریح کرد: صنعت گردشگری امروزه به‌واقع یکی از پایه‌های اصلی و استوار اقتصاد جهانی است که کمک بسیاری به رشد سریع کشورها در فرآیند توسعه پایدار، همه‌جانبه، موزون و متوازن می‌کند.

وی ادامه داد: طبق پیش‌بینی سازمان جهانی جهانگردی آینده بازار اقتصاد و تجارت بین‌المللی دنیا تا سال 2020 در اختیار گردشگری خواهد بود که سهم کشورهای در حال توسعه به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت و این فرصت ارزشمندی برای کشورها در فرآیند غلبه بر مسائل اقتصادی، فقر، رکود و بیکاری است.

به گفته جهانگیری، کشورهای حوزه تمدنی آسیا می‌توانند با برنامه‌ریزی و همکاری مستمر سهم بالایی از این صنعت مهم و درآمدزا را در آینده به خود اختصاص دهند.

معاون اول رئیس‌جمهور صنعت گردشگری را محدود به بُعد اقتصادی ندانست و گفت: در توسعه انسانی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی نیز صنعت گردشگری نقش دارد به‌طوری که بالارفتن سطح معرفت و شناخت انسان‌ها از جوامع، اقوام، دانش‌ها، هنرها، صنایع، زبان، ادبیات، ادیان و سرزمین‌های دیگر موجب گسترش ظرفیت‌های مختلف توسعه‌ای به مقیاس جهانی خواهد شد.

وی با اشاره به جایگاه و ظرفیت گردشگری ایران بیان کرد: گردشگری ظرفیت مهمی برای نزدیکی کشورها و یافتن راه‌حل‌های منطقی در مشکلات منطقه‌ای دارد. مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا به عنوان سازمان گسترده و فراگیر فرصت این هم‌اندیشی و نزدیکی دیدگاه‌ها و غلبه بر چالش‌ها را فراهم کرده که باید از آن استفاده مطلوب و جامع کرد. در چارچوب این مجمع می‌توان همکاری و تعامل سازنده‌ای بین کشورهای آسیا فراهم کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: تصمیم داریم با برنامه‌ریزی صحیح و همه جانبه‌نگر توأم با آینده‌نگری و استفاده از تجربه دیگر ملل آسیایی در تعامل مثبت و همه‌جانبه با ایجاد زیرساخت‌های بیشتر و مناسب، صنعت گردشگری را جایگزین منابع و سایر درآمدها به ویژه نفتی قرار دهیم.

جهانگیری به رفتار و سیاست‌های کشور آمریکا اشاره کرد و افزود: «در شرایطی که باید از ظرفیت دیپلماسی برای حل مشکلات جامعه بین‌المللی و نزدیکی ملت‌ها برای گسترش صلح و امنیت پایدار استفاده کنیم، رفتارهای خارج از عرف رئیس‌جمهور آمریکا در قبال مردم ایران و خروج یک‌جانبه از برجام و اعمال تحریم‌های یک‌جانبه با وجود پایبندی ایران به تمام تعهداتش که به تأیید آژانس بین‌المللی رسیده است، نشان از درک ناصحیح مقامات آمریکا از مسائل بین‌الملل و راه‌حل‌های مبتنی بر دیپلماسی و گفت‌وگو دارد.

معاون اول رئیس‌جمهور با محکوم‌کردن رفتار غیرقانونی و سیاست غلط دولت آمریکا بار دیگر تأکید کرد: «از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم با ایستادگی در برابر این سیاست‌های غلط عملاً ثابت کنند در دنیای کنونی، تحریم ابرازی ناکارآمد و منسوخ شده است و نمی‌تواند برای ملت‌ها مانع ایجاد کند.

وی بیان کرد: با وجود تحریم‌ها، تصمیم به ایجاد تعامل در حوزه‌های مختلف به ویژه گردشگری با همه کشورها به‌ویژه در حوزه آسیا، سرمایه‌گذاری‌های مشترک داشته باشیم و از هموطنان ایرانی از اقصی نقاط جهان استقبال می‌کنیم و آماده‌ایم دانش خود را در اختیار سایر کشورها قرار دهیم و از دانش آنها استفاده کنیم.

لینک خبر: