آرشیو
انتخاب نشریه
تاریخ انتشار:1397/6/5 / شناسه خبر:19534/سرویس:اجتماعی
رئیس قوه‌ قضائیه:
شرایط فعلی برای مردم کمرشکن است
رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه بزرگ‌ترین عاملان شرایط فعلی که امروز باید پاسخگو باشند، چهره مخالف و اپوزیسیون به خود گرفته‌اند، از همه قضات و مسئولان قضائی خواست که در رسیدگی‌ها درگیر فضاسازی‌ها نشوند و رجزخوانی‌ها موجب نشود که از دایره انصاف و عدل خارج شوند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از اداره‌کل روابط عمومی قوه قضائیه، آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضائی با تبریک میلاد مسعود حضرت امام هادی (ع)، پیشاپیش عید بزرگ ولایت را تبریک گفت و تصریح کرد: حقیقت ولایت دارای ظاهر و باطنی است که باطن آن، سرّ هستی است و آن امانتی که آسمان‌ها و زمین از پذیرش آن ابا کردند و انسان آن را حمل کرد، حقیقت ولایت است.

حقیقت دین باید متصل به ولیّ باشد

رئیس قوه قضائیه، حکومت الهی را ظاهر حقیقت ولایت دانست و ادامه داد: حکومت بدون اتصال به ولایت و امامت، مشروع نیست کما اینکه حقیقت دین هم باید متصل به ولی باشد.

آملی‌لاریجانی با اشاره به روایتی در باب غدیر که در تهذیب شیخ طوسی، اقبال سیدبن طاووس، ذکری الشیعه مرحوم شهید، وافی مرحوم فیض، وسایل الشیعه مرحوم حر عاملی و... به نقل از امام صادق (ع) آمده است، اظهار کرد: راوی می‌گوید «سمعت اباعبدالله الصادق (ع) یقول صیام یوم غدیر خم یعدل صیام عُمُر الدنیا لو عاش انسان ثم صام ما عَمَرت الدنیا لکان له ثواب ذلک» یعنی روزه عید غدیر معادل روزه یک‌عمر در دنیا است. بعد می‌فرماید که «و صیامه یعدل عندالله عزوجل فی کل عام مأته حجه و مأته عمره مبرورات» یعنی یک روز عید غدیر را اگر در هرسالی روزه بگیرد، معادل صد حج و صد عمره مبروره است. بعد اشاره می‌فرمایند که «و هو عیدالله الاکبر و ما بعث الله عز و جل نبیاً قَطُّ الا و تَعیَّدَ فی هذا الیوم و عَرفَ حرمته و اسمه فی السماء یوم العهد المعهود و فی الارض یوم المیثاق الامأخوذ و الجمع المشهود.»

رئیس قوه قضائیه افزود: در این روایت علاوه بر ذکر ثواب روزه عید غدیر، از تعبیر «عید الله الاکبر» برای این روز استفاده شده است که نشانگر عظمت این روز بزرگ است. اضافه «عید» به «الله» و سپس وصف آن به «اکبر» متضمن دلالت‌های عجیبی است. هم تعبیر «عید الله» عجیب است و هم توصیف آن «عیدالله الاکبر». در ادامه نیز فرموده‌اند که هیچ پیامبری مبعوث نشد مگر اینکه این روز را عید گرفت و حرمت آن را نگاه داشته است.

آملی‌لاریجانی بابیان اینکه چنین تعبیری نشان می‌دهد باطن مسئله غدیر غیر از ظاهر آن به‌عنوان یک واقعه تاریخی است، خاطرنشان کرد: ذکر عبارت «عهد المعهود» نشان می‌دهد که روز عید غدیر گویی در همه عوالم هستی، عهدی بسته است و درروی زمین نیز میثاقی اخذشده که همان اعلام ولایت امیرالمؤمنین (ع) از سوی نبی مکرم اسلام (ص) است.

روز قیامت از ولایت امیرالمؤمنین سؤال می‌شود

رئیس دستگاه قضا با اشاره به روایاتی دیگر در این زمینه گفت: از طرف دیگر روایاتی داریم که در کتب متعدده اهل سنت و کتب متعدد خاصه و شیعه ذکرشده است. در تفسیر «وقفوهم انهم مسئولون» فرموده‌اند که مورد سؤال، ولایت امیرالمؤمنین است یعنی همه را در روز قیامت نگه می‌دارند و از ولایت امیرالمؤمنین پرسش می‌کنند.

آملی‌لاریجانی خاطرنشان کرد: در شأن نزول آیه شریفه «الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دینا» نیز جمع کثیری از اهل تسنن و شیعه فرموده‌اند که این مربوط به واقعه غدیر خم است.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: «اسلام» در تعبیر قرآنی علی الظاهر غیر از شریعت خاصه است. حقیقت اسلام، تسلیم است. در همه ادیان الهی نیز اگر موشکافی کنیم، نهایتاً به تسلیم و توحید می‌رسیم. یعنی حقیقت همه ادیان «تسلیم حق» بودن است. اینکه انسان در محضر ربوبی تسلیم محض باشد.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به آیه 19 سوره آل‌عمران که می‌فرماید «ان الدین عند الله الاسلام» افزود: باطن حقیقت دین در تمام ادیان، اسلام است که اکمال آن و اتمام این نعمت الهی به حقیقت ولایت در روز غدیرخم بوده است. شیعیان امروز با قبول آن اکمال دین و اتمام نعمت، به «اسلامی» دست‌یافته‌اند که مورد رضایت حق است: «و رضیت لکم الاسلام دیناً». امیدواریم این راه نورانی را که انبیاء الهی گشوده‌اند، همه مسلمانان دنبال کنند زیرا تجربه تاریخی به‌ویژه در عصر حاضر نشان می‌دهد کسانی که از نور ولایت دور افتاده‌اند مسیر انحطاط را می‌پیمایند و منتسبان به مذاهبی نظیر وهابیت و تسنن تکفیری از مصادیق بارز چنین تفکری هستند که پدیده‌ای مانند «داعش» صرفاً نمونه کوچکی از نتایج این تفکر است.

شیعه همواره در خط معتدل عقلانی حرکت کرده است

آملی‌لاریجانی تأکید کرد: اکثر اهل سنت از چنین دیدگاه افراطی تکفیری مبرا هستند و بسیاری از بزرگان این مذهب نیز همواره با افکار تکفیری مقابله کرده‌اند اما باید توجه کنیم که شیعه همواره در خط معتدل عقلانی حرکت کرده و غدیر خم، منشأ و رمز این حقیقت اصیل است.

رئیس قوه قضائیه بابیان اینکه همه اهل ولایت باید قدر غدیر و انتساب خود به اهل‌بیت را بدانند، گفت: قدردانی و حرمت شناسی انتساب به ائمه معصومین (ع) صرفاً نباید در قالب کلام و زبان باشد بلکه باید در عمل، راه، گفتار و عقیده آن بزرگواران را دنبال کنیم و به روایات اهل‌بیت (ع) که مملو از معارف نورانی و توحیدی است بازگردیم.

آملی‌لاریجانی در ادامه با گرامیداشت و تبریک هفته دولت و بزرگداشت یاد و خاطره شهدای دولت جمهوری اسلامی به‌ویژه شهیدان باهنر و رجایی، این شهدا را نمونه بارز یک انسان انقلابی در دوران حیاتشان توصیف کرد و افزود: شخصیت و منش این بزرگواران، تجلی یک انسان انقلابی الهی بود چنانکه اهل تواضع، ساده زیستی و تلاش مجدانه برای خدمت به مردم بودند. ممات و شهادت این دو شهید و سایر شهدا نظیر شهید مظلوم آیت‌الله دکتر بهشتی و خیل عظیم متدینین و انقلابیون نیز بهترین گواه بر مظلومیت انقلاب و مردم انقلابی در برابر اقدامات جنایت‌کارانه جلادان دهه 60 بود.

رئیس قوه قضائیه بابیان اینکه بازخوانی این جنایات بهترین افشاگر چهره واقعی کشورهای سلطه و در رأس آن‌ها آمریکا است، تصریح کرد: همان قاتلان جائر و ظالم دهه شصت که مرتکب جنایات و ترورهای عظیم شدند و در زمان دفاع مقدس به دشمنان جمهوری اسلامی پناه آوردند و البته چهره خود را بیش از قبل مفتضح کردند، امروز در دامان کشورهای سلطه و در رأس آن‌ها آمریکا آرمیده‌اند و به کمک این کشور و البته انگلیس و فرانسه از لیست گروه‌های تروریستی خارج‌شده‌اند.

دوگانگی رفتار آمریکا در قبال تروریست‌ها برای افکار عمومی قابل هضم نیست

آملی‌لاریجانی ادامه داد: این دوگانگی رفتار کشورهای سلطه نسبت به چنین اشراری برای افکار عمومی جهان قابل هضم نیست و هیچ‌کس نمی‌پذیرد که این کشورها به‌ظاهر از عملیات علیه تروریسم سخن می‌گویند و از سوی دیگر تروریست‌ها را در آغوش می‌گیرند و به گرمی پذیرای آنان هستند و آن‌ها را موردحمایت مالی و سیاسی قرار می‌دهند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به نزدیکی جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید به منافقین، اظهار کرد: امروز همه شاهد هستند که افراد حاضر در هیأت حاکمه آمریکا چگونه برای از بین بردن عظیم‌ترین انقلاب مردمی جهان در زمان حاضر با تروریست‌ها هم‌پیمان شده‌اند.

آملی‌لاریجانی بار دیگر با گرامیداشت هفته دولت، از تلاش‌های دولت در جهت رفع مشکلات مردم قدردانی کرد و درعین‌حال یادآور شد: اداره صحیح، منطقی، عقلانی و کارشناسانه کشور پهناوری مانند ایران اسلامی، کار ساده‌ای نیست؛ خصوصاً درزمانی که دشمن از هر سو به این کشور نظرکرده و با تمام قدرت به میدان آمده تا انقلاب و مردم را به اضطرار بیندازد و به تسلیم وادار کند.

نمی‌توان کشور را با تصمیمات لحظه‌ای اداره کرد

رئیس قوه قضائیه بابیان اینکه مردم همواره در برابر این فشارها مقاومت کرده‌اند، افزود: در چنین شرایطی دولت و رئیس‌جمهور محترم وظایف سنگین‌تری بر عهده‌دارند و کشور برای رسیدن به اهداف خود نیاز به تدبیر منطقی و اجرای صحیح امور دارد. نمی‌توان گرفتار روزمرگی شد و با اتخاذ تصمیمات آنی و لحظه‌ای، به‌گونه‌ای مدیریت کرد که مردم متضرر شوند. در این زمینه همه قوا باید همکاری کنند ولی طبیعتاً بار عظیم اجرایی کشور و مسئولیت آن بر عهده دولت محترم است.

آملی‌لاریجانی بابیان اینکه بیکاری و مشکلات اقتصادی از مهم‌ترین مسائل و دغدغه‌های اصلی مردم در حال حاضر است، این شرایط را برای مردم «کمرشکن» توصیف کرد و گفت: ما نمی‌گوییم که همه مشکلات ناشی از تصمیمات دولت است، اما تردید هم نداریم که تدبیر، رکن اساسی کار دولت است و بسیاری از مشکلات نیز ناشی از سوء تدبیرها است.

رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: ما ضمن تشکر از تلاش‌های دولت، شخص رئیس‌جمهور محترم و همه کارکنان دستگاه‌های اجرایی، از دولت محترم می‌خواهیم که در چارچوب تأکیدات و فرمایش‌های مقام معظم رهبری، به مقابله مدبرانه با تحریم بپردازند که البته اقدامات مثبتی نیز در این زمینه انجام‌شده گرچه بهتر بود زودتر چنین تصمیماتی اتخاذ شود. امروز دلارها و سایر ارزهایی که در اختیار جمهوری اسلامی است نباید صرف امور غیرضروری شود. از سوی دیگر دولت باید بحث معیشت و اقتصاد مردم را به‌صورت جدی با به‌کارگیری افراد خبره و بهره‌مندی از فکر و خرد جمعی بهبود بخشد و ما معتقدیم کشوری که دارای این حجم بالا از سرمایه‌های مادی، اجتماعی و انسانی است و مردم آن 40 سال پای آرمان‌های خود ایستاده‌اند با تدبیر و عقلانیت قادر است مشکلات خود را حل کند.

آملی‌لاریجانی در ادامه با اشاره به اقدامات اخیر دستگاه قضائی درزمینهٔ مبارزه با مفاسد اقتصادی، تصریح کرد: همان‌گونه که به مردم عزیز وعده داده بودیم، تمام قدرت و ظرفیت خود را برای رسیدگی به پرونده‌های مربوط به مفاسد اقتصادی اخیر بسیج کرده‌ایم و با استجازه از رهبر معظم انقلاب و پاسخ مثبت ایشان، با سرعت بیشتری در حال رسیدگی به این پرونده‌ها هستیم.

رسیدگی به پرونده مفاسد اقتصادی نیازمند مدت‌زمان منطقی است

رئیس قوه قضائیه تأکید کرد: به ضرس قاطع به همه مردم عزیز عرض می‌کنم که قوه قضائیه با قاطعیت در این مسیر حرکت می‌کند و برای رسیدگی عادلانه به پرونده کسانی که به امانات مردم خیانت کرده‌اند و با دریافت ارز دولتی دست به سودجویی‌های کلان زده‌اند یا از طرفی با احتکار اجناس و کالاها، مردم را در مضیقه قرار داده‌اند، تمام توان خود را به کار بسته است.

آملی‌لاریجانی به ذکر چند نکته در همین زمینه پرداخت و خاطرنشان کرد: مردم عزیز و دلسوزان کشور توجه داشته باشند که قوه قضائیه صرفاً بر اساس موازین قانونی و شرعی عمل می‌کند و مدت‌زمان رسیدگی‌ها وابسته به انجام بسیاری از تحقیقات فنی و پیچیده است زیرا به‌عنوان‌مثال، پرونده‌ای در قالب بیش از 100 جلد در دست رسیدگی است که این پرونده متهمان متعددی دارد و تمام امور مالی هریک از متهمان باید به‌صورت دقیق بررسی شود و اموالی را که به نام آنان است، یا به نام دیگران ثبت کرده‌اند، شناسایی کنیم و در مورد آن‌ها تصمیم بگیریم. چنین روندی نیازمند یک‌زمان منطقی است؛ گرچه بر تسریع در رسیدگی‌ها تأکید داریم و استجازه اخیر از مقام معظم رهبری نیز دقیقاً برای تحقق همین امر بوده است.

رئیس قوه قضائیه با انتقاد از برخی اظهارات غیر کارشناسی در زمینه سرعت عمل در رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی اخیر، اظهار کرد: ما نمی‌توانیم بدون بررسی‌های دقیق و قانونی، در فضایی احساسی، کاری ظاهری و صوری انجام دهیم و حکمی فراخور تبلیغات صادر کنیم لذا هیچ‌کس نباید چنین توقعی از دستگاه قضائی داشته باشد.

برخی فضای کشور را آماده موج‌سواری خود دیده‌اند

آملی‌لاریجانی با بیان نکته‌ای دیگر در زمینه رسیدگی‌ها گفت: مسئولان محترم قضائی و قضات شریف توجه داشته باشند که ما در برهه حساسی قرار داریم و به واسطه برخی سودجویی‌ها، اعتماد مردم در بخش‌هایی مخدوش شده است. متأسفانه برخی نیز که خود سال‌ها در بالاترین مناصب کشور مسئولیت داشته‌اند و امروز باید بزرگ‌ترین پاسخگوی شرایط فعلی باشند، فضا را آماده موج‌سواری دیده‌اند و چهره مخالف و اپوزیسیون به خود گرفته‌اند؛ چنانکه می‌بینیم پیاپی سخنانی علیه نظام و به‌ویژه دستگاه قضائی بر زبان می‌آورند و غافلند که مردم بصیر و فهیم ما آن‌ها را می‌شناسند و غوغاسالاری آنان را نیز دیده‌اند، بریزوبپاش‌های آن‌ها را هم دیده‌اند.

رئیس قوه قضائیه تأکید کرد: قضات و مسئولان محترم قضائی بدون آنکه تحت تأثیر این فضاسازی‌ها قرار بگیرند باید در مدار انصاف و عدالت حرکت کنند، زیرا این قبیل رجزخوانی‌ها زیاد است؛ اما قاضی و مسئول قضائی باید با شکیبایی، اعتدال و انصاف رفتار کند و خدای‌ناکرده برخی اظهارات و اهانت‌ها نباید موجب شود که از مدار عدل و انصاف خارج شویم.

آملی‌لاریجانی در بیان سومین نکته خود تأکید کرد: یک متهم حتی اگر بعداز رسیدگی‌ها تبدیل به بزرگ‌ترین محکوم شود و سنگین‌ترین مجازات نیز برایش درنظر گرفته شود، دارای حقوقی است که این حقوق باید رعایت شود و نباید فراتر از مجازات قانونی مورد تعدی و ظلم قرار گیرد یا خدای‌ناکرده کرامت انسانی او مخدوش شود.

کرامت انسانی متهمان باید حفظ شود

آملی‌لاریجانی افزود: ممکن است همین متهمان مجازات بسیار سنگینی هم برایشان درنظر گرفته شود و به دستگاه‌های حاکمیتی نیز ظلم کرده باشند، اما نباید ظلم این افراد موجب شود ما کار نادرست انجام دهیم. اتهام هرکس در چارچوب قانون و در جای خود باید رسیدگی شود اما مسئله حقوق متهمان و رفتار توأم با کرامت انسانی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که باید با جدیت موردتوجه قرار گیرد و رعایت شود.

رئیس قوه قضائیه در پایان از تلاش‌های همه‌کسانی که در فضای سنگین تبلیغاتی دشمن و برخی هیاهوهای رسانه‌ای در رسیدگی به پرونده‌های اخیر به شکل جهادی و شبانه‌روزی مشغول هستند به‌ویژه قضات دادسراها و دادگاه‌ها، معاون اول قوه قضائیه، دادستان کل کشور، دادستان تهران، رئیس‌کل دادگستری استان تهران و روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌های سراسر کشور تشکر و قدردانی کرد.

لینک خبر: