آرشیو
انتخاب نشریه
تاریخ انتشار:1397/4/4 / شناسه خبر:11777/سرویس:اجتماعی
رییس هیات مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی:
دشمنان دنبال ناآرام کردن فضا و دامن زدن به اعتراضات هستند
یک مقام مسئول با بیان اینکه کشور اکنون در یک جنگ تمام عیار اقتصادی قرار گرفته است، در واکنش به وضعیت امروز بازار تهران گفت: فقط سفته‌بازان احتکار می‌کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا دیانی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران با اشاره به برخی اعتراضات در بازار تهران گفت: اگرچه برخی انتقادات ممکن است در این رابطه مطرح باشد، اما باید توجه داشت که از آنجا که برخی تولیدکنندگان بدهی‌هایی به نظام بانکی داشته و باید حقوق و دستمزد خود را در کنار هزینه‌های تولید بپردازند، بنابراین هیچ وقت تولید و فروش محصولات خود را متوقف نکرده و نمی‌کنند.

وی افزود: تنها سفته‌بازان هستند که احتکار می‌کنند و برخی برخوردهای جهت دار را انجام می‌دهند، در حالیکه باید با آنها مقابله کرد؛ چراکه امروز هر گونه تخریب و تضعیف دولت جنایت است و باید با پایین آوردن انتظارات عمومی و تشویق به استفاده از تولیدات داخلی، مانع وارد شدن اجناس غیرضروری به کشور شویم؛ به خصوص اینکه، امروز شرایط کشور به گونه ای است که به عزم و رویکردی متفاوت در اطلاع رسانی واقعیت‌های اقتصادی به جامعه نیازمندیم.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی افزود: همگان باید به این نکته باور داشته باشند که در حال حاضر در یک جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم که دشمن بی رحمانه به خانه ما حمله کرده است، بنابراین باید واقعیت های تحریم را بیان کرد؛ به این معنا که وقتی منابع ارزی کشور محدود است، باید آن را مدیریت کنیم.

وی تصریح کرد: در جنگ اقتصادی امروز باید فراتر از منافع فردی و حزبی بیندیشیم و آحاد جامعه باید پای کار باشند؛ در غیر این صورت شرایط را برای خودمان سخت تر می کنیم. امروز عده ای در جامعه جز به منافع خود نمی اندیشند؛ اما باید بپذیریم عملکرد نامطلوب ما، فضای سوء استفاده را در اختیار آنان قرار داده است.

دیانی با بیان اینکه امروز با دشمنانی روبروییم که تحریم ها را هنرمندانه برنامه ریزی کرده اند؛ خاطرنشان کرد: در حالی که اجازه مبادلات ارزی به فعالان اقتصادی داده نمی شود؛ اما واردات کالاهای لوکس را آزاد کرده اند.  ۸۰ درصد حجم نقدینگی کشور در دست سفته بازان و بورس بازان است و در این شرایط باید با ارائه مشوق های تولیدی، مدیریت افکار عمومی و برخورد با سفته بازان، پول های سرگردان در دست مردم را به سمت تولید هدایت کنیم.

وی اظهار داشت: امروز دشمنان ایران به دنبال خسته کردن هرچه بیشتر مردم با دست گذاشتن روی مسائل اقتصادی اند تا جو را ناآرام کرده و اعتراض های مردمی را شکل دهند؛ در این پیوند باید ابزارهای دشمن را از او بگیریم که در غیر این صورت ما را به صحنه بازی خود می کشاند. امروز تحریم ها برای تولیدکنندگان ایرانی یک مساله ثانویه است.

دیانی معتقد است که امروز کشور قادر است حتی در این شرایط تولید را افزایش بدهیم به شرط اینکه سرمایه در گردش مورد نیاز تامین شود؛ اما دولت باید سیاست کنترل نرخ ارز را بدرستی اجرا کند و به عنوان نمونه برای واردات از ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده نکند، زیرا در این صورت واردات بسیاری کالاها به کشور توجیه پیدا می کند.

وی تاکید کرد: دولت برای تخصیص ارز به کالاها، باید دقیق تر و موشکافانه تر وارد عمل شده و رسانه ها نیز با همراهی کردن با دولت به آن بپردازند؛ ضمن اینکهتقاضای مازاد ارز در بازار باید کنترل شود و نباید به افراد اجازه بدهیم برای دریافت ارز به بانک مرکزی فشار بیاورند.

لینک خبر: